Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:46, luni, 28 decembrie, 2015

Şedinţă operativă a grupului de lucru pentru elaborarea suportului didactic la disciplina Religie

IMG_0261

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove, astăzi, 28 decembrie 2015, în incinta palatului mitropolitan, PS Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan, a convocat grupul de lucru pentru elaborarea suportului didactic la disciplina Religie.

În cuvântul de salut, PS Ioan a adus sincere mulţumiri autorului, dnei Liliana Creţu, editorilor, tipografilor şi sponsorilor care au contribuit la apariţia manualului de religie pentru clasa a VII-a.

Obiectivele şedinţei s-au axat pe problemele privind elaborarea şi editarea manualelor şi a suportului didactic la Religie în conformitate cu cerinţele didacticii şi educaţiei religioase contemporane. De asemenea, a fost consolidat grupul de lucru pentru elaborarea suportului didactic la disciplina Religie:

 curriculum (revizuire, elaborarea programei curriculare pentru ciclul liceal);
 manuale pentru clasele a VIII-a şi a IX-a;
 proiectarea didactică.