Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

0:09, luni, 26 iunie, 2017

Ședința administrativă și mărturisirea preoților, în Protopopiatul Drochia

Miercuri, 21 iunie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii  Moldove, în Catedrala «Adormirea Maicii Domnului» din orașul Drochia a avut loc ședința administrativă și mărturisirea preoților, convocată de către Protoiereul mitrofor Pavel Vuluța, protopopul bisericilor din raionul Drochia.

La adunarea ce a avut loc în Catedrala din Drochia au participat toți preoţii din circumscripţie. Preotul duhovnic, protoiereul mitrofor Pavel Țîmbaliuc a venit cu un cuvânt de învăţătură referitor la ținuta preotului și despre responsabilitatea și obligațiile din parohie.

În cadrul adunării Protopopiatului au fost abordate mai multe întrebări printre care:

 – Cinstirea Binecredinciosului Voievod Ștefan Cel Mare și Sfânt prin oficierea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, dupa care vor urma un și de măsuri culturale la bustul Domnitorului din fața Consiliului raional.

– Planificarea programului de activități legate de serbarea Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare în parohiile din circumscripție.

– Instalarea sistemelor automatizate de pază în sfintele lăcașe.

– Activitatea de catehizare a preoților responsabili  de tabăra de odihnă pentru copii din or. Drochia.

– Prezenţa  obligatorie a preotului la dările de seamă trimestriale la Direcția mitropolitană, cât şi la adunările administrative din teritoriu.

 Au fost puse în discuție și alte probleme administrative, ce ţin de viaţa şi activitatea preotului în parohie.

Protopopiatul Drochia