9:11, luni, 28 ianuarie, 2019

Secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, la ceas aniversar

Secretarul Mitropoliei Moldovei, Protoiereul mitrofor Vadim Cheibaș aniversează astăzi 44 ani. Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova i-a transmis un mesaj de felicitare.

Preacucernice părinte secretar,

La un nou popas aniversar, Vă aducem sincerele noastre felicitări și urări de bine pentru ca și de acum înainte, în deplină sănătate trupească și sufletească, Să Vă îndepliniți cu dragoste și evlavie ascultările încredințate, în cadrul Sfintei noastre Biserici Ortodoxe din Moldova.

Dorindu-Vă mulți ani, în comuniune de rugăciune la această sărbătoare binecuvântată, aducem mulțumire lui Dumnezeu pentru darul sfânt al vieții, precum și pentru darurile revărsate asupra Preacucerniciei Voastre, pe care le-ați cultivat de-a lungul vremii prin rugăciune și osteneală, înțelepciune și stăruință.

Fie ca sfintele bucurii tainice ale lucrării pentru Dumnezeu şi pentru oameni, împlinite în slujirea sacerdotală responsabilă şi jertfelnică pe care o arătaţi, să se pogoare în sufletul şi viaţa Sfinţiei Voastre dăruindu-Vă roade alese şi binecuvântate!

Vă asigurăm de prețuirea noastră deosebită și de înaltul respect pe care vi-L purtăm, urându-Vă cât mai multe realizări bineplăcute.

Cu arhierești binecuvântări,

† VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE

* * *

Vadim Cheibaș, (n. 28 ianuarie 1975, or. Chișinău, RSS Moldovenească) este un preot și teolog din Republica Moldova. Desfășoară o bogată activitate pastorală și filantropică în cadrul Bisericii. S-a remarcat și ca publicist în diferite publicații bisericești. Doctor în Teologie Ortodoxă al Universității „Lucian Blaga” din Sibiu. A susținut teza de doctorat în data de 21 decembrie 2010, cu calificativul „magna cum laude” – „foarte bine”.

Biografie

Preot, Doctor în Teologie Ortodoxă al Universității „Lucian Blaga” din Sibiu. Secretar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove.

Între anii 1992-1996 a urmat cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă Patriarhul Iustinian Marina din București.

În perioada 1999-2000 Studii aprofundate, specializarea contabilitate la Academia de Studii Economice din Chișinău.

1999 Preot capelan la Ministerul Apărării din Republica Moldova. Participare la aplicații militare Campe Legiune, USA.

Din anul 2000 ocupă funcția de Secretar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove.

În anul 2005 a fost desemnat în funcția de Secretar al Sinodului Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova.

În anul 2010 prin decretul ÎPS Mitropolit Vladimir a fost numit în funcția de Protopop al bisericilor din municipiul Chișinău.

În perioada 2002-2006 / 2012 prezent este membru al Consiliului Consultativ al Inspectoratului Principal de Stat.

Între anii 2003-2007 a fost membru al Consiliului Consultativ al Ministerului Sănătății Republicii Moldova, în vederea implementării noilor medicamente și tehnologii medicale.

A reprezentat Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove la mai multe conferințe și simpozioane internaționale.

Pe parcrusul activității sale pastorale și de administrare bisericească a fost decorat cu mai multe distincții bisericești și statale.

Activitate didactică

A fost în 1996-1999 Lector la Academia de Teologie Ortodoxă din Chișinău, la disciplinele Teologie Morală, Ascetica și Mistica.

Activitate pastorală

Perioada 1996-2000 cleric la biserica Înălțarea Domnului din Chișinău.

Din 2000 până în prezent își desfășoară activitatea preoțească la Catedrala Mitropolitană Nașterea Domnului din Chișinău.

În martie 2014 a început construcția unei noi biserici cu hramul Sf. Dimitrie cel Nou în cartierul Telecentru din municipiul Chișinău. Sfântul locaș se înălță pe un teren donat de Asociația Orbilor din Chișinău.