18:24, marți, 29 martie, 2016

Secretarul mitropolitan prot. mitr. Vadim Cheibaș a avut o întrevedere cu reprezentanții Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU)

IMG_2092

Secretarul mitropolitan prot. mitr. Vadim Cheibaș, ca urmare a binecuvântării ÎPS Mitropolit Vladimir a avut astăzi la reședința mitropolitană o întrevedere cu reprezentanții Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU) în următoarea componență:

Dl Ivan Simonovic, Asistentul Secretarului General ONU pentru Drepturile omului;

Dna Hulan Tsedev, Șefa Direcției Europa și Asia centrală, oficiul Înaltului Comisar ONU pentru Drepturile omului (OHCHR) din Geneva;

Dl Claude Chan, Consilier al Rezidentului Coordonator ONU în Serbia (fost Consilier pentru Drepturile omului în Rep. Moldova).

În cadrul întâlnirii, s-a discutat mai multe aspecte cu privire la libertatea religioasă în Republica Moldova, secretarul mitropoliei a prezentat interlocutorilor săi poziţia Bisericii Ortodoxe din Moldova cu privire la toleranţa religioasă în ţara noastră.

La finalul discuţiilor, părintele secretar a menționat disponibilitatea Direcției Mitropolitane de a conlucra cu toate instituțiile abilitate în vederea promovării valorilor morale creștine și de consolidare a eforturilor întru stabilirea păcii și dragostei între oameni.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media