23:36, miercuri, 25 mai, 2016

Se vrea o nouă troiţă la intersecţia străzilor Bucureşti – Sciusev din capitală

_MG_6076

La îndemnul ÎPS Mitropolit Vladimir, câţiva ctitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova, vor instala o troiţă din piatră în preajma Palatului Mitropolitan.

Acum un deceniu, la intersecţia străzilor Bucureşti-Sciusev din capitală, a fost instalată o răstignire din lemn. Aceasta urmează a fi înlocuită cu una din piatră, executată de meşteri iscusiţi din s. Cosăuţi, Soroca.

„Troiţa din lemn va fi amplasată în curtea unui liceu din municipiu, iar pe locul din preajma Direcţiei mitropolitane se vrea o construcţie din piatră, cu posibilitatea aprinderii lumânărilor şi depunerilor de flori, conform solicitărilor credincioşilor”, ne-a împărtăşit mitropolitul.

Astăzi, ÎPS Vladimir s-a întâlnit cu grupul de lucru, care va coordona lucrările de edificare a troiţei.

„Nădăjduim, cu Doamne ajută, timp de o lună să realizăm această lucrare bineplăcută Celui de Sus. Numeroşi credincioşi, în drum spre Spitalul de Urgenţă, trec şi se închină acestei sfinţenii.

Credem că se merită o construcţie capitală şi mai reprezentativă, ţinând cont că e pe fundalul Mitropoliei Moldovei”, a menţionat profesorul Gheorghe Avornic, protagonistul ideii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media