Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:27, vineri, 18 ianuarie, 2013

Sărbători dedicate împlinirii a 1700 de ani de la Edictul de la Milan

La Niş, în Serbia, s-au deschis astăzi festivităţile dedicate împlinirii a 1700 de ani de la Edictul de la Milan. Niş, în limba latină Naissus, este locul de naştere al Sfântului Împărat întocmai cu Apostolii Constantin cel Mare. La festivitate sunt prezente personalităţi ale teologie, culturii şi vieţii sociale sârbe şi internaţionale. Aniversarea va debuta cu un Concert extraordinar susţinut de Corul Mănăstirii Sretensky din Moscova, la Teatrul Naţional din Niş. Preşedintele sârb Tomislav Nikolić şi Preafericitul Părinte Irineu, Patriarhul Serbiei va asista la manifestări. Gazda serii va fi Alexandru Tchepourine, Ambasadorul Federaţiei Ruse la Belgrad. Vor asista de asemenea Premierul Ivica Dačić, episcopi ai Bisericii Ortodoxe Sârbe şi membri ai corpului diplomatic.

www.doxologia.ro