15:43, sâmbătă, 21 noiembrie, 2015

Sărbătoarea Sfinților Arhangheli celebrată la Catedrala Mitropolitană

_MG_2881

Biserica lui Hristos dreptmăritoare prăznuieşte, odată pe an, pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil împreună cu soborul tuturor îngerilor. Sfinţii Arhangheli sunt în număr de şapte, care stau înaintea tronului slavei lui Dumnezeu, după cum spune însuşi Sfântul Ioan Evanghelistul: Ioan, celor şapte Biserici care sunt în Asiaşi de la cele şapte Duhuri care stau înaintea Scaunului Lui (Apocalipsa 1, 4). Şi aceştia sunt: Mihail, Gavriil, Rafail, Uriil, Salatiil, Egudiil şi Varahiil.

În ziua prăznuirii Soborului Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, şi al celorlalte Puteri Cereşti fără de trupuri, ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala “Nașterea Domnului” din Chișinău.

În cadrul serviciului divin protodiaconul Gheorghe Simac a fost hirotonit în treapta de preot, pe seama bisericii cu hramul „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Chișinău, iar ipodiaconul Ioan Cenușă a primit hirotonia în diacon, pe seama bisericii din s. Berezlogi r. Orhei.

Cu acest prilej, Arhiereul le-a adresat calde felicitări, îndemnîndu-i să fie vrednici iconomi al Tainelor lui Dumnezeu, să slujească Biserica lui Hristos cu toată dăruirea și priceperea, înmulțind talantul primit la această Sfîntă și Dumnezeiască Taină precum și slujire îndelungată pe altarul credinţei.

În cuvântul de învățătură Vlădica Vladimir a îndemnat creștinii să trăiască ceea ce cer în cadrul Sfintei Liturghii, când diaconul rosteşte ectenia: „Înger de pace, credincios, îndreptător, păzitor sufletelor şi trupurilor noastre, de la Domnul să cerem“: „Să trăim ceea ce noi, oamenii, cerem, pentru ca îngerul Domnului să rămână cu noi şi să ne dea gândul cel bun, ca să ne putem mântui, întru slava lui Dumnezeu“.

La final, ÎPS Mitropolit Vladimir i-a felicitat, cu prilejul zilei onomastice, pe toți cei care poartă numele Sfinţilor Arhangheli, după care creștinii au primit binecuvântarea arhierească din partea Ierarhului.

Serviciul de presă al Mitropoliei