11:09, luni, 21 aprilie, 2014

Sărbătoarea Învierii Domnului la Mănăstirea Suruceni

5

Noaptea Învierii nu cunoaște somn. Ea e numai veghe, împlinire și așteptare. E bucuria nemărginită a biruinței Vieții asupra morții.

În noaptea Învierii Domnului Hristos, mulțime mare de credincioși s-au adunat la mănăstirea noastră, cântând: „Învierea Ta, Hristoase Mântuitorule, îngerii o laudă în ceruri și pe noi pe pământ ne învrednicește cu inimă curată să Te slăvim!”

După citirea Miezonopticii și a canonului Sâmbetei Mari, credincioșii au primit Focul Haric adus de la Ierusalim, iar apoi a urmat înconjurul bisericii.

Spre sfârșitul Utreniei s-a citit cuvântul de învățătură a Sf. Ioan Gură de Aur, iar în timpul Sf. Liturghii – a pastoralelor Preafericitului Patriarh Kiril și a Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir.

Mulți dintre cei prezenți s-au împărtășit cu Sfintele lui Hristos Taine, iar după citirea rugaciunii de sfințire a bucatelor, au plecat spre casele lor, bucurându-se pe deplin de marea Sărbătoare a Învierii Domnului.

HRISTOS A ÎNVIAT!

Sursa: http://manastireasuruceni.md/