15:45, miercuri, 27 septembrie, 2017

Sărbătoarea Înălţării Sfintei Cruci la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului”

Miercuri, 27 septembrie, cu prilejul marelui praznic al Înălțării Sfintei Cruci, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat un serviciu divin la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău, în prezența clericilor și numeroșilor credincioși.

Spre deosebire de alte praznice împărătești, Înălțarea Sfintei Cruci se serbează cu post, pentru că ea ne aduce aminte de Patimile și moartea Mântuitorului.

Serviciul divin a început cu sfințirea Antimiselor, după care a fost oficiată Liturghia propriu-zisă.

După citirea pericopei evanghelice, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a adresat un cuvânt de învăţătură numeroşilor credincioşi prezenţi în Catedrala Mitropolitană.

În cuvântul de său, ÎPS Vladimir, a vorbit şi despre cinstirea semnului Sfintei Cruci, evidenţiind faptul că a fost o lucrare neîntreruptă în biserica primelor veacuri, începând încă din timpul Sfinţilor Apostoli până astăzi.

Totodată, Mitropolitul a explicat şi originea sărbătorii Înălţării Sfintei Cruci.

În cadrul slujbei mulți credincioși  s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului.

După Liturghie, Întâistătătorul a săvârșit un Tedeum de mulțumire, după care a binecuvântat enoriașii și oaspeții Catedralei.

Slujba de astăzi a fost transmisă în direct de Postul TV M1 și de către Radioul Național.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media