11:35, luni, 20 mai, 2013

Sărbătoarea cântecului pascal “Învierea – chemarea luminii şi iubirii”

IMG_0262

În Duminica Mirononisiţelor, la biserica ”Întâmpinarea Domnului din incinta USM, a avut loc o sărbătoare de suflet închinată Învierii și prăznuirii zilei femeilor creștine.

Manifestarea a fost organizată de către biserică în comun cu Direcţia municipală pentru protecţia drepturilor copilului.
Părintele-paroh Octavian Moşin a inaugurat sărbătoarea menţionând următoarele:
“Hristos a Înviat! Ne bucură faptul că an de an ne adunăm în acest sfânt lăcaş pentru a fi cinstite Mironosiţele şi de rând cu ele toate femeile dreptmăritoare care le urmează în virtute. Sărbătoare este dublă, deoarece o îmbinăm cu cântarea pascală în interpretarea câtorva coruri şi grupuri vocale a copilaşilor din capitală. În acest sens vreau să aduc sincere mulţumiri dnei Svetlana Chifa, şefa Direcţiei, care a adunat sute de copii şi tineri pentru a-l slăvi pe Hristos Cel Înviat. Fie ca aceste cântări duhovniceşti să se aşterne ca o mireasmă, iar fiecare din noi să aibă parte de linişte şi de bucurii lăuntrice”.
Corul bisericii USM “M. Berezovschi ” a interpretat câteva cântări, după care a evoluat corul de copii şi tineri al Catedralei Mitropolitane. Apoi au venit cu cântări pascale grupurile vocale din Centrele comunitare pentru copii și tineri din capitală.
Fiecare participant a primit daruri alese, iar fiecare doamnă şi domnişoară au ieşit din biserică cu garoafe, fiind felicitate cu prilejul zilei femeii creştine.
Pentru copilaşi s-a organizat o masă de sărbătoare, îndulcindu-li-se ziua.

Sursa: www.tineretulortodox.md