20:36, miercuri, 14 octombrie, 2015

Sărbătoarea Acoperământul Maicii Domnului la mănăstirea Cosăuți

9

În ziua praznicului Acoperământul Maicii Domnului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS IOAN, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a slujit Sfânta Liturghie la mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din s. Cosăuți, r. Soroca.

În această zi de hram a sfântului locaș, PS IOAN a sfințit biserica după perioada de reparație, fapt pentru care, egumenul mănăstirii, Arhimandritul IERONIM (Palii) a fost decorat cu dreptul de a purta toiag, iar ctitorii mănăstirii cu diverse distincții din partea Întîistătătorului Bisericii.

Mănăstirea Cosăuți a fost întemeiată în anul 1729 de către ieroschimonahii Gavriil și Pavel (Dubină), fiind închisă la anul 1833, mai apoi demolată. A fost reînființată în 1993.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/