Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:57, marți, 22 ianuarie, 2013

Sărbătoare pan-ortodoxă la Tbilissi

În Georgia, la Tbilissi, a avut loc aniversarea a 35 de ani de la întronizarea Preafericitului Ilie al II-lea, Catolicos al Bisericii Ortodoxe Georgiene în funcţia de Patriarh al georgienilor.

Sărbătoarea a coincis cu aniversarea a 80 de ani de la naşterea ierarhului.

Mii de credincioşi au venit din toate colţurile ţării pentru a-l felicitat pe patriarh. De asemenea, aniversarea a culminat cu o Sfântă Liturghie pan-ortodoxă, la care au participat Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, Patriarhul Irineu al Serbiei, Mitropolitul Chiril, locum tenens al Patriarhiei Bulgariei, Mitropolitul Christofor, Primat al Cehiei şi Slovaciei, Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk din partea Patriarhiei Rusiei, împreună cu mai mult de 100 de episcopi, preoţi şi diaconi.

www.doxologia.ro