9:36, joi, 24 iulie, 2014

Şapte ani de la trecerea la cele veşnice a Patriarhului Teoctist

Miercuri, 30 iulie 2014, Patriarhia Română comemorează şapte ani de la trecerea la cele veşnice a vrednicului de pomenire Teoctist Patriarhul († 30 iulie 2007).

Solemnităţile organizate în Catedrala patriarhală cu ocazia acestui eveniment cuprind:

– 09.00 – 11.30 slujba Sfintei Liturghii;

– 11.30 – 12.00 slujba Parastasului;

– 12.15 – lansarea volumului comemorativ intitulat: „Patriarhul TEOCTIST. In memoriam, 2007-2014”;

– Cuvântul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel;

Sunt aşteptaţi să participe ierarhi ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, oficialităţi care l-au cunoscut, stareţi şi stareţe din Arhiepiscopiile Bucureştilor, Iaşilor, Craiovei şi Aradului, eparhii unde a păstorit aproape şase decenii ierarhul Teoctist Arăpaşu, membrii Permanenţelor Consiliului Naţional Bisericesc şi Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Bucureştilor, reprezentanţi ai familiei Patriarhului Teoctist, preoţi şi credincioşi din Bucureşti.

www.ortodox.md