16:07, luni, 18 aprilie, 2016

Săptămâna Tineretului Ortodox a început la Rezina

5

Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare” din or. Rezina a dat start Săptămânii Tineretului Ortodox.

Profesorii de religie din oraş, preoteasa Carolina Cojocari şi prot. Stanislav Atamanenco, au organizat o întâlnire de suflet cu tinerii claselor liceale.
Cu un mesaj de salut s-a adresat dna Ana Gornea, directorul instituţiei, care l-a prezentat pe invitatul de onoare, prot. Octavian Moşin, preşedintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret.

Părintele Octavian a vorbit despre necesitatea consolidării tinerilor pe lângă Biserică, fiind prezentate modalităţi de implicare ale acestora în proiectele ecleziale.

Au urmat întrebări şi răspunsuri la cele mai stringente întrebări ale tinerilor şi au fost împărţite reviste de zidire sufletească.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret