5:55, marți, 8 mai, 2012

Săptămâna Tineretului Ortodox, 7-11 mai

Dragi tineri,
Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, în perioada 7-11 mai se va desfăşura  cea de a III-a ediţie a Săptămânii Tineretului Ortodox. Scopul acesteia este de a  împrospăta viaţa duhovnicească în rândul tinerilor. Astfel, câteva zile se vor desfăşura activităţi la care sunteţi îndemnaţi să participaţi.

Program:

Luni, 7 mai – vizitarea unor instituţii de învăţământ din Ialoveni, Anenii Noi şi Chişinău.

ora 18.00 -Conferinţa teologică „Repere pentru viaţa unui tânăr creştin” (prezintă Preot Vasile Ciobanu şi Dr. Nicolae Fuştei) – Casa de cultură a Universităţii de Stat din Moldova, str. Tighina, 2.

Marţi, 8 mai – Vizitarea unor instituţii de învăţământ din Criuleni, Dubăsari şi Chişinău.
ora 17.00 – Acatistul Sfântului Serafim de Sarov, apoi concert duhovnicesc prezentat de corul Seminarului Teologic din Chişinău şi împărţirea darurilor pentru bătrânii singuratici – Azilul republican de bătrâni, (str. Valea Radiului, 16, cartierul Telecentru)

Miercuri, 9 mai
ora 12.00 -Parastas de pomenire pentru creştinii dreptmăritori în veac adormiţi întru Domnul (sunt invitate rudele celor care odihnesc în Cimitirul central armenesc şi toţi doritorii de a participa la o rugăciune comună de pomenire) – str. Armenească, 11, Biserica Tuturor Sfinţilor din incinta cimitirului.
ora 18.00 – Acatistul Sfântului Duh (întru luminarea minţii învăţăceilor), apoi va urma o discuţie de suflet la tema „Pentru cine a Înviat Hristos?” (prezintă Ieromonah Savatie (Baştovoi)), după care va avea loc lansarea cărţii „Fuga spre câmpul cu ciori – amintiri dintro copilărie ateistă” – Biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM, str. M. Kogălniceanu, 67.

Joi, 10 mai – vizitarea unor instituţii de învăţământ din Străşeni, Rezina, Şoldăneşti şi Chişinău.
ora 15.00 – Seminar tematic pascal şi concert duhovnicesc (participă Prot. Vetcislav Cazacu, Diac. Andrei Iraşcu şi corul Seminarului Teologic) – Şcoala Internat din or. Străşeni.

Vineri, 11 mai – vizitarea unor instituţii de învăţământ din Orhei şi Chişinău.
ora 17.00 – Acatistul Sfinţilor Trei Ierarhi, apoi Seminarul tematic „Vieţile sfinţilor – modele ale desăvârşirii duhovniceşti” (prezintă Preot Octavian Moşin, Preot Ioan Uglea şi Diac. Andrei Iraşcu) – capela studenţească a Academiei Teologice, str. Ismail, 46.

Sursa: www.tineretulortodox.md