12:18, luni, 16 noiembrie, 2015

Săptămâna diasporei ortodoxe a RM în Italia. Parohia ”Sf. Trei Ierarhi” din Piacenza a trăit emoții deosebite

Săptămâna diasporei ortodoxe a RM în Italia s-a încheiat la Piacenza.

În dimineața zilei de 15 noiembrie, a fost oficiată Sf. Liturghie în sobor de preoți în frunte cu părintele-paroh Grigore Catan.

S-au adus mulțumiri Bunului Dumnezeu pentru buna desfășurare a acestei săptămâni ortodoxe în nordul Italiei. A fost dat citirii mesajului ÎPS Mitropolit Vladimir, adresat credincioșilor originari din republica noastră, care s-au stabilit sau muncesc în această țară.

A urmat conferința: ”Provocrările creștinului în societatea contemporană”, susținută de către pr. Octavian Moșin și pr. Grigore Catan.

Au avut loc discuții cu credincioșii, după care a urmat un concert de cântare bisericească.
În seara zilei, mai mulți enoriași și chiar locuitori ai orașului s-au reîntâlnit în biserică la o cântare aparte, fiind selectate slăviri ce au mângâiat sufletele celor prezenți.