Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 21 iunie, 2012

Sankt Petersburg: Prima Liturghie pe locul uciderii a 47000 de oameni

Pentru prima oară în istorie, pe locul execuţiilor masive din Sankt Petersbourg, s-a săvârşit o Sfântă şi Dumnezeiscă Liturghie.

Liturghia a fost celebrată în 16 iunie 2012 pe locul numit Levachov, acolo unde zeci de mii de oameni au fost omorâţi de comuniştii stalinişti. Autorităţile eclesiastice au promis că vor construi o Biserică pe locul atâtor jertfe, care va fi dedicată tuturor sfinţilor care au strălucit în Sankt Petersburg.

Protoiereul  Vladimir Sorokin, asistat de 2 preoţi şi 2 diaconi a săvârşit Sfânta Liturghie. În cuvântul său, acesta a spus: „47000 de oameni dintre care 2500 de preoţi au fost omorâţi aici. Nu există nicăieri în lume atât de mulţi oameni ucişi. Este cel mai mare cimitir memorial al  acestei epoci violente şi teribile de represiune” a spus acesta.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com