10:23, luni, 13 octombrie, 2014

S-a lansat un tur virtual al Lavrei Sfintei Treimi – Sfântul Serghie

Utilizatorii de Internet din întreaga lume sunt acum în măsură să facă un tur virtual în toate locurile sfinte ale Lavrei Sfintei Treimi – Sfântul Serghie.

ITAR-TASS, o agenție de știri din Rusia, a anunțat că acest proiect a fost prezentat cu ocazia a 700 de ani de la nașterea Cuviosului Serghie de Radonej, în Lavra Sfânta Treime – Sfântul Serghie.

Excursiile virtuale și expozițiile au fost incluse în Google Global Maps.

Turul tridimensional le permite vizitatorilor să meargă în excursii prin întreaga mănăstire, să arunce o privire în interiorul bisericilor, inclusiv în cea mai veche Catedrala Sfânta Treime (1420-1423), să privească la racla de argint cu sfintele moaște ale Sfântului Serghie și să vadă icoanele pictate de Andrei Rubliov.

Mai mult decât atât, multe artefacte legate de viața Sfântului Serghie au fost digitizate, și o carte intitulată „Viața Exterioara” a lui Epifanie cel Înțelept.

www.lonews.ro