11:24, vineri, 18 mai, 2012

S-a desfăşurat Conferinţa „Aspecte psihologice ale familiei contemporane şi problemele educaţiei copilului”

Direcţia generală educaţie, tineret şi sport a găzduit cea de a VIII-a Conferinţă a psihologilor practicieni cu participare internaţională „Aspecte psihologice ale familiei contemporane şi problemele educaţiei copilului”. Conferinţa a fost binecuvântată de ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove.
Au fost prezentate peste 50 de studii ale specialiştilor din republică și din România.
La deschiderea conferinţei din partea Bisericii au participat Prot. Vasile Ciobanu şi Diac. Ghenadie Valuţa.
În abordarea problemelor cu care se confruntă familia contemporană s-a revenit asupra moralei creştine, care este un garant al creşterii unor generaţii sănătoase şi integre din punct de vedere moral-spiritual.

Din partea Direcţiei mitropolitane cu un cuvânt de salut a venit Prot. Mitr. Octavian Moşin, care a menţionat următoarele:
„Nucleul vieţii creştine este iubirea şi izvorul ei este Dumnezeu. Iubirea este singurul mediu de desăvârşire a personalităţii umane, la fel ca şi a societăţii. Prin ea omul devine cu adevărat om şi creştinul cu adevărat creştin. Eşti întru atâta om, întru atâta creştin, câtă iubire ai în tine. Prin iubire toate privesc în sus, toate se înnobilează. Iubirea este sufletul su¬fletului nostru şi chiar inima existenţei umane.
Canalizând energiile sufleteşti spre o trăire superioară, în duhul iubirii creştine, înlăturăm implicit toate gândurile care ne-ar putea abate de la împlinirea datoriei înscrise în propria noastră fiinţă: realizarea sfinţeniei, a desăvârşirii morale.
Nunta (Cununia sau Căsătoria) este una din cele şapte Sfinte Taine ale Bisericii Ortodoxe, prin care un bărbat şi o femeie, care s-au hotărât de bună voie să trăiască împreună toată viaţa, primesc de la Dumnezeu prin binecuvântarea Bisericii harul care sfinţeşte legătura dintre ei şi le dă puterea spirituală de a întemeia o familie creştinească.
Căsătoria a fost aşezată de Dumnezeu încă de la începutul omenirii. Dumnezeu a rânduit căsătoria numai între un singur bărbat şi o singură femeie, neîngăduind despărţirea lor sau divorţul decât din motive de excepţie sau întemeiate (după cum este înşelarea sau moartea unuia dintre soţi).
Nunta, fiind unire Sfântă, semnifică unirea dintre Iisus Hristos şi Biserică. Iată un tablou minunat: Hristos şi Biserica, bărbatul şi femeia. Acestea formează o ambianţă plină de duioşie, unde toate sunt înlocuite cu convieţuirea de la inimă la inimă şi cu o întrecere fără de sfârşit în ac¬ţiunea de slujire reciprocă, care este expresia cea mai exactă a iubirii.
Cei care voiesc să se căsătorească trebuie să ştie că îşi asumă obligaţii şi responsabilităţi unul faţă de altul. Înainte de nuntă mirii trebuie să-şi mărturisească păcatele săvârşite şi să se împărtăşească, ca să primească în puritate deplină Sfânta Taină a Nunţii.
În urma căsătoriei se formează familia – cel dintâi cadru social şi mediul cel mai prielnic pentru naşterea, dezvoltarea şi perfecţiunea fiinţei umane. Nu în zadar se spune că familia este „celula de bază a societăţii”.
Un mediu familial întemeiat pe dragoste oferă stabilitate, linişte, afecţiune, seninătate, fiind favorabil pentru o dezvoltare normală şi echilibrată.
Căminul familial nu este doar un confort domestic, ci şi un loc de reculegere, de tihnă, de regăsire. Nicăieri nu te simţi mai bine ca „la mama acasă”, ca în familia ta. Familia este o pepinieră de virtuţi şi o nesecată sursă de întărire morală.
Familia este comunitatea formată din părinţi şi copii, iar scopul ei constă în faptul ca părinţii nu doar să perpetueze neamul prin naşterea copiilor, dar şi să depună toate eforturile pentru educarea şi creşterea lor trupească şi sufletească. Ea este prima instituţie de educaţie morală.
Desigur, aspectele familiei, în general, sunt multi¬ple şi complexe, cuprinzând nu doar problema căsătoriei, ci şi a raportului dintre soţi, dintre părinţi şi copii etc.
Biserica Ortodoxă promovează o morală în vederea sfinţirii şi desăvârşirii familiei care se întemeiază pe sinceritate, devotament şi jertfire. Or, societatea de astăzi importă alte modele şi idealuri ale familiei, adesea contradictorii duhului creştin şi chiar periculoase sănătăţii şi integrităţii umane. Astfel, revenim asupra familiei creştine, care a demonstrat în timp că este un pilon sigur în creşterea şi educarea unei societăţi moral-spirituale şi promotoarea unor valori autentice.”
Apoi părintele a prezentat un studiu la tema: „Familia în lumina moralei creştin-ortodoxe”