Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:54, vineri, 28 februarie, 2014

Rusia şi Grecia: întâlnire şi discuţii privind legăturile Pan-Ortodoxe

În aceste zile, cu binecuvântarea Sanctității Sale Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii, Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk, preşedinte al Departamentului Patriarhiei Moscovei pentru Relații Externe, a vizitat Atena şi s-a întâlnit cu Preafericitul Părinte Arhiepiscop Ieronim al II-lea al Atenei și al Întregii Grecii.

Participanții la întâlnire au luat în discuţie diverse aspecte legate de relațiile bilaterale dintre Bisericile Ortodoxe ale Federaţiei Ruse şi Greciei, precum şi unele chestiuni aflate pe ordinea de zi Pan-Ortodoxa, împărtășind opinii legate de situația creștinilor din Orientul Mijlociu și din alte regiuni.

Conform www.lonews.ro