Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 13 februarie, 2013

Rusia, hotărâtă să aloce noi fonduri pentru restaurarea lăcaşurilor ortodoxe din Kosovo

Rusia intenționează să aloce bani pentru restaurarea monumentelor istorice creștin-ortodoxe din Kosovo. Acest lucru a fost anunțat de către un membru al Comitetului rus pentru Afaceri Externe, Alexandru Karelin. Până în prezent, Rusia a mai alocat deja 2 milioane de dolari, pentru acelaşi scop, prin intermediul UNESCO. În ianuarie 2013, mai mult de 150 de morminte sărbeşti au fost vandalizate în Kosovo. În plus, a mai avut loc o încercare de atac asupra unei mănăstiri ortodoxe din orașul Jacovica, o biserică ortodoxă din orașul Obilic a fost incendiată și un monument al eroilor din cel de-Al II-lea Război Mondial, din orașul Vitina, a fost dinamitat.

www.lacasuriortodoxe.ro