20:54, joi, 6 martie, 2014

Rugăciune și pocăință la Catedrala Mitropolitană

Din nou și din nou, binecredincioșii enoriași ai Catedralei Mitropolitane din Chișinău au îngenucheat în sfânta biserică pentru a participa la citirea Canonului Sfântului Andrei Criteanul. Ca și în zilele precedente, slujba a fost săvârșită de către Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir și preoții sfântului locaș.

Această rugăciune a pocăinței și ascezei a fost rostită și trăită la unison de către Întâistătător, slujitori și popor, în nădejdea că Hristos cel Răstignit și Înviat pe Cruce își va îndrepta mila către cei care cu umilință îi cer îndurarea și apărarea față de toate cele care pot să apară în calea regăsirii omului cu Dumnezeu.

Acest avânt duhovnicesc este o bună dovadă a faptului că semenii noștri au o atitudine foarte profundă față de această perioadă premergătoare Paștilor și prin pilda lor înlătură formalismul și superficialitatea spirituală, angajându-se hotărât în lupta duhovnicească, crucială pentru dobândirea veșniciei.

Pe această cale, invităm toți credincioșii să ia parte la toate slujbele rânduite în Postul cel Mare, să ia aminte la modul de trai și comportament caracteristic perioadei, să se spovedească și să se împărtășească cu Sfintele Taine, pentru a primi binecuvântarea Atotputernicului Dumnezeu.