20:14, miercuri, 29 aprilie, 2015

Românii ortodocși din München ridică o biserică

Visul românilor din München de a avea propriul locaș de cult este aproape de realizare. După ce anul trecut au intrat în posesia terenului pe care se va ridica Așezământul Bisericesc al Centrului Bisericesc Ortodox din capitala landului german Bavaria, anul acesta se dorește să fie demarate lucrările de construire, în luna septembrie. Necesitatea ridicării acestui așezământ este cu atât mai mare cu cât numărul românilor stabiliți în Munchen este în creștere, în prezent fiind peste 25.000, informează TRINITAS TV.

Biserica va avea hramurile Înălţarea Sfintei Cruci şi Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, iar proiectul este unul ce respectă tradiția românească.

Pentru ca acest așezământ să poate fi ridicat se va face și un credit bancar. De asemenea, toți cei care doresc, atât din diaspora cât și din țară, să sprijine ridicarea unui locaș simbol pentru ortodoxia românească din această țară, pot face donații. Informații pot obține de pe site-ul http://cbrom.de.

www.ortodox.md