Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:18, vineri, 25 iulie, 2014

Ridicarea unei capele ortodoxe închinate Regelui Olaf al Norvegiei

Pe 16 iulie 2014, s-a turnat fundația capelei ortodoxe Sfântul Olaf, regele Norvegiei, în Stiklestad (100 km de Trondheim).

Capela este construită pe locul morții „Regelui Etern al Norvegiei”.

Sfântul Olaf, patronul ceresc al Norvegiei, a murit în 1030.

Arhiepiscopul Mark de Yegorievsk, șef al Administrației Patriarhiei Moscovei pentru instituțiile de peste hotare, a binecuvântat piatra de temelie și locul aflat în incinta Centrului Național al Culturii -Stiklestad, încă din 28 iulie 2013, ziua de celebrare a Botezului Rusiei și în ajunul zilei de comemorare a Sfântului Olaf.

Finalizarea construcției este planificată pentru sfârșitul lunii august.

Acest an marchează un mileniu de la botezul Sfântului Olaf în Rouen, Franța. Pentru a comemora această dată memorabilă, clericii ortodocși vor celebra Sfânta Liturghie și un Te Deum la capela ortodoxă din Stiklestad, pe 16 octombrie.

www.lonews.ro