10:30, vineri, 12 mai, 2017

Rezultatele Concursului național de eseuri: Familia Creștină – salvarea societății

Cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, Portalul național de gândire și atitudine creștin – ortodoxă ”Moldova Ortodoxă” (ortodox.md) a desfăşurat în perioada 16-30 aprilie, concursul național de eseuri cu sloganul: Familia Creștină – salvarea societății.

Articolele cititorilor noștri (efectuate conform cerințelor) au fost publicate în paginile portalului www.ortodox.md.

Primele cinci articole care au luat din partea cititorilor cel mai mare număr de aprecieri (like-uri în grupul de facebook ”Moldova Ortodoxă” https://www.facebook.com/ortodox.md/) sunt considerate învingătoare, iar autorii vor fi premiați cu diplome de merit și seturi de literatură religioasă.

ATENȚIE! Premierea câştigătorilor (locul 1-5) va avea loc marți, 16 mai 2017, ora 11.00, la Reședința mitropolitană din mun. Chișinău, str. București 119. Premiile și diplomele de merit vor fi acordate de către PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan.

Clasamentul eseurilor la data de 8.05.2017

1. Familia creștină ieri, azi și mâine, autor: Sinița Eudochia-Dumitrița. 583 aprecieri pe facebook, 11 odnoklasniki.

2. O simplă familie creștină, autor:  Crisp Mărgărint. 444 aprecieri pe facebook, 27 odnoklasniki.

3. Familia creștină – o cale spre Împărăția lui Dumnezeu , autor:  Alina Brăilean390 aprecieri pe facebook 99 odnoklasniki

4. O familie sănătoasă e cea unde-n capul mesei va sta Legea Domnului, adică DRAGOSTEA, autor: Elena Drăgici. 307 aprecieri pe facebook, 28 odnoklasniki.

5. Biserica – locul în care se naște familia creștină, sau „Pentru cine bat clopotele ?” , autor: Ion Carp. 236 aprecieri pe facebook, 28 odnoklasniki.

* * *

6. O familie trainică – o societate sănătoasă, autor: Olga Polonca.  181 aprecieri pe facebook,  26 odnoklasniki.

7. O familie creștină înseamnă dragoste, jertfire, dăruire de sine pentru a aduce în sufletele celor din jur lumina lui Hristos, autor: Presbitera Tatiana Prepeliță. 181 aprecieri pe facebook, 13 odnoklasniki.

8. Familia creștină presupune jertfire de sine. Vă îndemn să vă păstrați familiile! autor: Cristian Moșneaga. 100 aprecieri pe facebook, 14 odnoklasniki.

9. Familia un cămin de căldură, în acest frig al lumii, autor: Dumitru Pădureţ. 112 aprecieri pe facebook.

10. Familia creștină – icoana iubirii divine și veșnice, autor: Marionela Cojoc. 83 aprecieri pe facebook, 18 odnoklasniki.