Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

23:51, joi, 13 aprilie, 2017

„REZILIENȚA” – filmul artistic despre pătimirea Credinței Ortodoxe a fost difuzat în Plenul Parlamentului

La solicitarea Presedintelui Parlamentului Adrian Candu, joi in saptamina patimilor, filmul artistic despre patimirea Credintei Ortodoxe a  fost difuzat in Plenul Parlamentului.

In contexul in care Biserica Ortodoxa comemoreaza anul acesta 100 de ani de la inceputul prigoanei asupra Bisericii; filmul artistic de scurt metraj „REZILIENTA” aduce in lumina o reflectie clara si convingatoare despre anii de prigoana prin care a trecut Biserica Ortodoxa, despre patimirea si triumful, continuitatea credintei ortodoxe pe acest pamint, dar si raspunsurile la intrebarile fundamentale: Cine suntem? Si incotro mergem?.

Nadajduim ca aceasta modesta realizare a Bisericii vechi de lemn „Adormirea Maicii Domnului” din orasul Chisinau, in colaborare cu casa de productie PelasgFilm (Moldova) si Esperanza Production (Franta), va contribui la cunoasterea istoriei patimirii Sfintei Biserici Ortodoxe din tara noastra si va aminti tuturor, ca se cuvine astazi sa tinem aprinsa candela credintei noastre: sa purtam cu sfintenie in sufletele noastre aceasta comoara sfinta si de mult pret si sa fim vrednici de jertfa stramosilor nostri binecredinciosi, care au stiut sa moara pentru ea, de jertfa martirilor Bisericii si neamului nostru, care au luptat aici si in tinuturile indepartate, pentru biruinta Crucii si triumful Ortodoxiei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media