Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:20, miercuri, 2 iulie, 2014

Regizorul de film Emir Kusturica, medaliat de Biserica Ortodoxă Sârbă

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Sârbe (SPC) a emis Ordinul Sfântului Rege Milutin al Republicii Srpska (RS), pentru Preşedintele Milorad Dodik și pentru regizorul, actorul şi muzicianul Emir Kusturica.

Patriarhul Irineu al SPC a declarat, în Andricgrad, sâmbătă, că ordinul a fost atribuit, lui Dodik și Kusturica, la propunerea Episcopul Grigorie de Zahumlje-Herțegovina și Litoral.

Conform rapoartelor din presa locală, Patriarhul a declarat că Dodik a fost decorat cu acest ordin, pentru iubirea sa deosebită faţă de Sfânta Biserică, pe care și-a exprimat-o printr-o asistență altruistă privind construcția Bisericii Sfântul Lazăr din Andricgrad.

Ordinul Sfântului Milutin i-a fost acordat lui Kusturica, de asemenea, pentru promovarea continuă a valorilor tradiționale, deosebit de pronunțată mai ales în ce priveşte construcția unor biserici în Mokra Gora și Andricgrad.

www.lonews.ro