Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:49, joi, 2 mai, 2013

Regele Simeon II al Bulgariei şi Patriarhul Kirill

În data de 28 aprilie 2013, în Sala Tronului din Catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova, Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii l-a primit pe Simeon al II-lea, regele bulgarilor. Patriarhul a remarcat, cu recunoștință, „intervenția personala a Regelui, decisiva, în rezolvarea schismei din Biserica Ortodoxă Bulgară. Am fost profund afectat de această schismă, văzând suferința cauzată oamenilor. În măsura în care cauzele au fost politice, era important ca schisma să fie rezolvată tot cu ajutorul autorităților politice. Rezoluția Schimei Bulgare este un exemplu care demonstrează că puterea nu trebuie să stea deoparte, în cazul în care constată tendințe periculoase pentru unitatea Bisericii, cauzate de forțe politice”.
În timpul întâlnirii, Sanctitatea Sa şi-a exprimat impresiile vizitei sale în Biserica Ortodoxă Bulgară, de anul trecut: „Îmi amintesc șederea mea în Bulgaria. Acesta a fost un eveniment important”, a spus Patriarhul Kirill. Sunt, probabil, unul dintre ultimii care au slujit împreună cu Patriarhul Maxim, veşnică să-i fie pomenirea. Îmi amintesc, de asemenea, rugăciunea noastră comună în Biserica Sf. Alexandru Nevski”. Regele bulgarilor a spus: „Sanctitate! Sunt profund impresionat de cuvintele Voastre. Astăzi, datorită invitației Sanctității Voastre, mi-am putut împlini visul meu: în 2002, am vizitat Biserica Hristos Mântuitorul și mi-am dorit să trăiesc fericirea participării la o slujba patriarhală. Astăzi, în Duminica Floriilor, visul a devenit realitate”. Revenind asupra schismei bulgare, Regele a subliniat că s-a ridicat împotriva unor iniţiative ale imigranţilor bulgari, de a crea o Biserică Bulgară Independentă, în anul 1965.

www.lacasuriortodoxe.ro