19:43, miercuri, 7 iunie, 2017

Recunoștință pentru un grup de medici de la Spitalul Clinic Republican din Capitală

Miercuri, 7 iunie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană un grup de medici de la Spitalul Clinic Republican din Capitală.

Pentru aportul deosebit la promovarea valorilor și moralității creștine, Ierarhul a înmânat următoarele decorații:

Dumitru Talpă – Ordinul ”Meritul Bisericesc”, gr. III

Adrian Hotineanu – Ordinul ”Meritul Bisericesc”, gr. III

Veronica Jalbă – Ordinul ”Cuv. Parascheva”.

Elena Moraru – Ordinul ”Cuv. Parascheva”.

Veronica Tulgara – Medalia ”Cuv. Parascheva”.

Svealana Bivol – Medalia ”Cuv. Parascheva”.

La rândul lor, colaboratorii medicali au mulțumit Mitropolitului pentru gestul mărinimos și pentru bunăvoința manifestată, declarându-se dispuși să muncească și mai departe pentru promovarea valorilor ziditoare.

Actualmente, Spitalul Clinic Republican din mun. Chișinău dispune de 795 de paturi, în cadrul lui funcţionează 20 secţii spitaliceşti. Este bază  clinică a 12 catedre şi cursuri de perfecţionare ale USMF  „Nicolae Testemiţanu” şi, în colaborare cu profesorii  universitari, poate acorda servicii de cel mai înalt nivel al  medicinii moderne.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media