Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 18 decembrie, 2014

Recunoştinţă pentru binefăcătorii Bisericii Ortodoxe din Moldova

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a primit astăzi la Palatul Mitropolitan vizita mai multor ctitori şi binefăcători ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Astfel, Doamna Svetlana Sârbu, redactor-şef al Redacţei „Cultură” a Radioului Naţional, a fost decorată de către Întâistătător cu Ordinul „Sf. Cuv. Parascheva”, pentru activitatea prodigioasă şi îndelungată, desfăşurată spre promovarea valorilor spirituale şi culturale ale Bisericii şi neamului. Domnia Sa, de aproape două decenii, prin intermediul postului Radio Moldova, informează credincioşii din ţară despre sărbătorile creştine, comentând Sfânta Liturghie, transmisă pe calea undelor de la Catedrala Mitropolitană, dar şi de la mai multe mănăstiri autohtone.

De alese distincţii, însoţite de cuvinte de recunoştinţă, s-au învrednicit şi Domnul Constantin Sireţeanu, Director al Hotelului Dacia, Generalul Armatei Naţionale, Domnul Nicolae Petrică şi Directorul general al Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor, Domnul Ion Sula.

Mulţumindu-le tuturor celor prezenţi pentru aportul adus la propăşirea Sfintei noastre Biserici, Vlădica Vladimir şi-a manifestat speranţa că şi de acum înainte vor face fapte bineplăcute şi demne de urmat.