Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:44, miercuri, 27 februarie, 2013

Recunoştinţă ctitorilor de la Floreni

IMG_1799

În dimineaţa zilei de 27 februarie, ctitorii parohiei „Acoperământul Maicii Domnului” din s. Floreni r. Anenii Noi, însoţiţi de preotul-paroh Prot. Viorel Rusu, au fost primiţi de către ÎPS Vladimir la Palatul Mitropolitan.

Ierarhul a discutat cu invitaţii despre viaţa şi activităţile desfăşurate la Floreni, precum şi despre problemele şi dificultăţile cu care se confruntă parohia.

Drept recunoştinţă pentru contibuţia adusă la renovarea sfântului locaş, ctitorii prezenţi au primit următoarele distincţii: domnii Marcel Madan şi Ioan Costru  – Ordinul  „Cuv. Paisie Velicikovski”, gr. II, iar doamnele Victoria Corlăteanu şi Nina Gospodari – Ordinul „Cuv. Parascheva”, gr. II.