15:01, marți, 22 ianuarie, 2013

Rectorului Universității de Stat din Moldova Gheorghe Ciocanu, la 60 de ani de viață

Rectorului Universității de Stat din Moldova

Gheorghe Ciocanu,

prof. univ., dr. hab.

Ajungând la un nou popas aniversar – 60 de ani de viață – vă adresăm sincere felicitări. Cu acest prilej vă dorim alese bucurii și împliniri duhovnicești, realizări profesionale și vlagă creatoare.

Sunteți omul cumpătării și înțelepciunii, dornic de a aduce un suflu nou în mediul academic universitar. Purtați de grijă sfântului lăcaș din curtea universității, susțineți tinerele vlăstare de la teologie care își continuă studiile la USM.

Îmbucurătoare sunt realizările în cadrul Facultății de Litere, unde a fost inaugurat programul de masterat ”Studii filologice și spiritualitate creștină”.

Încercăm să stabilim punți de colaborare cu catedrele Științe ale educației și Asistență socială. Numeroși profesori și studenți ai universității colaborează cu publicațiile noastre bisericești. Anual se organizează Pelerinajul Tinerilor, în anul 2012 participând peste 700 de studenți.

Casa de Cultură a universității găzduiește diverse conferințe teologice și concerte duhovnicești.

Acestea sunt doar câteva din activitățile coordonate și susținute de către dumneavoastră.

Fie ca Bunul Dumnezeu să vă dea puteri și sănătate de a continua lucrările bineplăcute, având pace în suflet și să trăiți întru mulți și fericiți ani!

Cu respect,

+ VLADIMIR