14:18, miercuri, 11 decembrie, 2013

Rebelii sirieni au anunţat condiţiile eliberării călugăriţelor răpite

O grupare de rebeli islamişti din Siria cere forţelor guvernamentale să elibereze 1.000 de femei ţinute în închisorile siriene. În schimb, opoziţia a spus că va elibera 12 călugăriţe creştine răpite la începutul acestei săptămâni. Un purtător de cuvânt al grupării rebele „Eliberaţi Qalamoun” a transmis prin intermediul presei locale că cele 12 călugăriţe sunt „în siguranţă”, dar a insistat că nu vor fi eliberate până când guvernul nu va îndeplini mai multe cerinţe. Printre acestea se numără punerea în libertate a 1.000 de siriene, prizoniere în închisorile regimului lui Bashar al-Assad, scrie postul de televiziune RTE News pe pagina sa online. Rebelii islamişti care au capturat la începutul lunii septembrie oraşul Maaloula, cea mai veche aşezare creştină din Orientul Mijlociu, le-au mutat luni pe călugăriţe din mănăstirea greco-ortodoxă Mar Thecla în oraşul vecin Yabrud, potrivit declaraţiilor lui Mario Zenari, reprezentant al Vaticanului trimis în Siria. Lupta de cucerire a oraşului Maaloula face parte din războiul civil iscat între opoziţie şi regimul sirian condus de preşedintele Bashar al-Assad, cele două forţe disputându-şi dreptul de a conduce ţara.

sursa adevarul.ro