Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:14, miercuri, 7 ianuarie, 2015

Reacția Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove la declarația Șefei Direcției Cultură a Primăriei Chișinău, referitor la cetățenii care sărbătoresc Nașterea Domnului pe stil vechi

Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove a luat act cu regret de declarația Doamnei Lucia Culev – Șefa Direcției Cultură a Primăriei Chișinău, conform căreia, moldovenii care celebrează Crăciunul pe stil vechi, ar fi sectanți.

Condamnând categoric aceste afirmații eronate, ne exprimăm speranța că Primăria Chișinău va lua toate măsurile necesare pentru ca astfel de incidente să nu se mai repete, acest precedent rămânând unul izolat.

Pe această cale, Mitropolia Moldovei reiterează atitudinea de respect pentru toți concetățenii, indiferent de opțiunile lor religioase și la rândul său, speră la o atitudine ca atare, în virtutea rolurilor de natură culturală, socială, dar mai ales spirituală, pe care le are în devenirea și dăinuirea neamului nostru.

Direcția Mitropolitană

Pentru documentare: ipn.md, publika.md