Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 8 decembrie, 2014

Războiul Crăciunului: Scena naşterii lui Hristos din Bruxelles distrusă de două activiste feministe

Două tinere aparţinând FEMEN, organizaţie ce promovează feminismul, anticreştinismul şi homosexualitatea, au devastat o scenă ce înfăţişa naşterea Domnului din Bruxelles, capitala Belgiei şi a Uniunii Europene.

Cele două, îmbrăcate în poliţiste, au început să lovească cu bastoanele în figurinele ce înfăţişau personajele biblice.

Femeile au afişat şi un mesaj în limba franceză cu textul “M**e săracilor”. Acţiunea s-a dorit un protest faţă de “măsurile de austeritate” ale guvernului belgian şi faţă practica evacuării de către poliţişti a familiilor sărace de imigranţi din locuinţele pe care le ocupă ilegal, informează Frontpress.ro.

www.ortodox.md