12:40, joi, 24 septembrie, 2015

Raport oficial – „La fiecare cinci minute, un creștin este martirizat pentru credința sa”

Din luna iunie a anului 2011, până astăzi, cel puțin 105.000 de persoane au murit în fiecare an – pur și simplu, pentru calitatea lor de creștini.

Cu toții ne îngrozeam de sângele creștinilor etiopieni, vărsat la mijloc de mai 2015, la mal de Mediterană. Apoi, am citit despre mulţi creştini din oraşele Alep şi Rakka, creștini care au fost crucificaţi. La Alep, nouă oameni au fost răstigniţi în public, acuzaţi fiind de părăsirea credinţei islamice. Unul dintre ei a reuşit să supravieţuiască, după ce a fost crucificat pentru opt ore. Trupurile altor creştini au fost lăsate în piaţa principală a oraşului timp de trei zile, pentru ca locuitorii să afle că Statul Islamic deţine puterea şi că orice creștin care vrea să trăiască trebuie să se convertească la islam…

Sunt știri fugitive din lumea în care trăim, în anul 2015. Iată că a venit și confirmarea oficială – Institutul Britanic de Statistică a dat publicității un raport care reflectă starea creștinilor la nivel mondial, dincolo de cofesiune și de apartenență cultică: din luna iunie a anului 2011, până astăzi, cel puțin 105.000 de persoane au murit în fiecare an – pur și simplu, pentru calitatea lor de creștini. Socotind perioada de 4 ani, reiese faptul că, „la fiecare cinci minute, un creștin este martirizat pentru credința sa”, așa cum notează cotidianul Christian Post.

www.doxologia.ro