Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 17 februarie, 2015

Rămăşiţele unui cimitir şi ale unei biserici ortodoxe, descoperite sub o şosea din Novi Sad

Rămasitele unei necropole datând de la mijlocul secolului al 18-lea au fost găsite de către lucrătorii societății de utilităţi publice Pune, care efectuau reparaţii la un drum din Novi Sad, conform lui Dusanka Veselinov, un arheolog-conservator al Institutului pentru Protecția Monumentelor Culturale Novi Sad, citat de Tanjug.

„Am fost surprinşi să găsim mormintele și rămăşiţele necropolei, pe un segment de 30 de metri lungime”, a spus Veselinov, adăugând că, la prima vedere, părea că ar fi vorba despre 50 de morminte, dar la scurt timp după aceea s-a stabilit că existau de fapt 130 locuri de veci.

Aici se află, odată, şi o biserică închinată Sfântului Ioan Botezătorul, a adăugat arheologul.

„Informațiile puține pe care le deţinem arată că o biserică a fost construită pe acest loc, în jurul anului 1700, iar un cimitir s-a dezvoltat la mijlocul secolului al 18-lea, ca urmare a unei interdicții privind înmormântarea în cimitire, în centrul vechi al orașului”, a mai spus Veselinov.

www.lonews.ro