16:31, duminică, 3 februarie, 2013

PS Sava de Tiraspol şi Dubăsari avansat în treapta de arhiepiscop

2VSN_2606

În cea de-a 35-a duminică după Cincizecime membrii Soborului Arhieresc s-au întrunit la o rugăciune comună în Catedrala Patriarhală „Hristos Mântuitorul”.

Patriarhului Kiril i-au coliturghisit ÎPS Mitropolit Vladimir, precum şi PS Episcop Sava, din partea Mitropoliei Moldovei.

După vohodul mic episcopul de Tiraspol şi Dubăsari a fost avansat în treapta de arhiepiscop.

Cu acest prilej Mitropolitul Vladimir i-a adresat arhiereului sincere felicitări din partea clerului şi credincioşilor din Republica Moldova, dorindu-i slujire destoinică şi cu alese roade duhovniceşti.

Născut la 27 septembrie 1958 în Mordovia. Absolvent al şcolilor teologice din Moscova. Din anul 1986 intră în monahism şi urmează toate treptele în slujirea sacerdotală. În anul 1995 este hirotonit în treapta de episcop, fiind vicar patriarhal. Din martie 2010 este numit episcop eparhiot al eparhiei de Tiraspol şi Dubăsari.

În prezent eparhia din stânga Nistrului numără 85 de parohii, 2 mănăstiri, 14 capele şi o şcoală duhovnicească.