22:10, joi, 20 octombrie, 2016

PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a participat la Şedinţa plenară a Conferinţei jubiliare dedicate aniversării a 75 de ani de la fondarea Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei

img_5500
Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei a participat în a doua jumătate a zilei de joi, 20 octombrie la Şedinţa plenară a Conferinţei jubiliare dedicate aniversării a 75 de ani de la fondarea Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei, desfășurată în incinta Academiei de Ştiinţe a Moldovei.

În luarea Sa de cuvânt, PS Ioan a transmis mesajul de binecuvântare al ÎPS Mitropolit Vladimir, după care a venit cu un comunicat în care a reflectat aspecte cu privire la conlucrarea din ultimii ani dintre dintre Biserica Ortodoxă din Moldova și Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei.

Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova, Academia de Ştiinţe a Moldovei, Universitatea de Stat din Tiraspol.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/