Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 24 decembrie, 2013

PS Ioan de Znepol a fost ales Mitropolit de Varna și Veliki Preslav

Patriarhul Neofit al Bulgariei a anunțat duminică, 22 decembrie 2013, că membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe din Bulgaria au ales pe PS Ioan de Znepol, Episcop vicar al Mitropoliei Sofiei să ocupe Scaunul de Mitropolit de Varna și Veliki Preslav.

Patriarhul Neofit al Bulgariei a anunțat duminică, 22 decembrie 2013, că membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe din Bulgaria au ales pe PS Ioan de Znepol, Episcop vicar al Mitropoliei Sofiei să ocupe Scaunul de Mitropolit de Varna și Veliki Preslav.

Preasfințitul Ioan a avut 9 voturi, iar Preasfințitul Serafim Dinkov a avut 3 voturi, din totalul de 12.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare s-a întâlnit pentru a alege ca Mitropolit de Varna și Veliki Preslav pe unul dintre cei doi candidați propuși pentru această demnitate.

PS Ioan, episcop de Znepol (pe numele de mirean Ioan Ivanov) s-a născut anul 1969 în partea de sud al orașului Yambol.

În perioada 1987-1989, a efectuat serviciul militar. Din anul 1991 până în 1993 a studiat la Seminarul „Sfântul Ioan de Rila” din Sofia.

A absolvit Facultatea de Teologie la Universitatea „Sfântul Clement de Ohrida” din Sofia în 1998.

La 1 iulie 1998, a intrat ca novice în Mănăstirea „Sfântul Arhanghel Mihail” – Kokalyane, unde era stareț părintele său spiritual, Arhimandritul Nazarie. Acolo a fost tuns în monahism pe 6 noiembrie 1998, de către Episcopul Gabriel (pe atunci Episcop Vicar de Sofia, în prezent Mitropolit de Lovech), fiind luat sub mantie de Arhimandritul Nazarie.

La data de 24 aprilie 1999, a fost hirotonit ierodiacon de către Episcopul Gabriel Makariopol în Mănăstirea „Sfânta Parascheva ” din Klisura, iar pe 26 aprilie 1999, a fost hirotonit ieromonah, primind ascultare la Catedrala Mitropolitană.

În perioada 1999-2001, s-a specializat la Academia Teologică „Sfânta Treime” (Marea Lavră a Sfântului Serghie de Radonej) unde a pregătit teza despre „Doctrina Pocăinței în lucrările Sfântului Tihon de Zadonsk”.

La 1 aprilie 2002, a fost numit coajutor al Episcopiei de Sofia, iar pe 28 aprilie 2002, Preafericitul Maxim, Patriarul Bulgariei l-a hirotesit arhimandrit.

Pe 18 martie 2007, a fost hirotonit Episcop cu titlul „de Znepol” în Catedrala Patriarhală „Sfântul Alexandru Nevsky”. Din 2007 și până în 2013 a fost Episcop vicar al Mitropoliei Sofiei.

Pe 22 decembrie 2013 a fost ales de către membrii Sfântului Sinod să ocupe Scaunul de Mitropolit de Varna și Veliki Preslav.

www.doxologia.ro