Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:23, marți, 8 martie, 2016

PS Episcop Ioan, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove a împlinit un an de arhierie

_MG_1025i

În data de 8 martie 2016, la Catedrala mitropolitană “Nașterea Domnului” din capitală credincioșii dimpreună cu slujitorii Altarului au sărbătorit un an de la hirotonia întru arhiereu a Preasfinţitului Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove.

Preasfinţia Sa a fost hirotonit în urmă cu un an la data de 8 martie 2015  în treapta de Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove în biserica „Învierea Domnului” din cadrul mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului”  din or. Moscova de către Preafericitul Patriarh Kiril şi următorii arhierei: ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove, ÎPS Ilarion, Mitropolit de Volocolamsk, ÎPS Arsenie, Mitropolit de Istra, ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol şi Dubăsari, ÎPS Teognost, Arhiepiscop de Serghiev-Posad, PS Anatolie, Episcop de Cahul şi Comrat, PS Serghie, Episcop de Solnecinogorsk, PS Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni şi PS Ambrozie, Episcop de Neftekamsk şi Birsk.

La împlinirea unui an de la hirotonia în treapta de arhiereu-vicar al al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove, colaboratorii Direcției mitropolitane, în frunte cu Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir, în numele clerului şi al credincioşilor din Eparhia Chișinăului, vă urează sănătate deplină, iar Bunul Dumnezeu să vă dăruiască ani mulţi şi binecuvântaţi!

Să ne trăiţi întru mulţi şi buni ani, Preasfinţite Părinte!

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media