22:05, joi, 27 noiembrie, 2014

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat un serviciu divin la biserica „Sf. Treime” din s. Lucășeuca, r. Orhei

În această binecuvântată zi, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a oficiat un serviciu divin la biserica „Sfânta Treime” din s. Lucășeuca, r. Orhei. ÎPS Mitropolit Vladimir a fost întâmpinat de numeroși slujitori și enoriași din localitate și din împrejurimi, avându-i în frunte pe Preacuviosul Arhimandrit Siluan (Șalaru), Stareț al Sfintei Mănăstiri Curchi, Protopop de Orhei și pe Prot. Mitr. Iulian Rață, paroh al  sfântului lăcaș.

Slujba a început cu sfințirea bisericii frumos împodobită prin străduința și purtarea de grijă a părintelui Iulian, prilej cu care a și fost decorat de către Mitropolit pentru truda depusă, în speranța că râvna Sfinției Sale va continua și de acum înainte spre lauda lui Hristos și propășirea Ortodoxiei.

A urmat mai apoi Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în timpul căreia, poporul cel binecredincios s-a rugat dimpreună cu Arhipăstorul său, pentru pace, liniște și bună înțelegere între frați, mulțumind Domnului pentru nespusa Lui îndurare și bunătate.

Mai târziu biserica a fost înconjurată cu citirea Evangheliei, după care Înaltpreasfinția Sa dimpreună cu preoții prezenți, a oficiat un Te-Deum de sănătate.

La final, Vlădica Vladimir a mulțumit tuturor pentru primirea călduroasă, îndemnând clerul și poporul să se roage necontenit și să săvârșească toată fapta cea bună spre creștere spirituală și întru dobândirea împărăției cerurilor.

La rândul său, Prot. Mitr. Iulian Rață a adresat Mitropolitului mulțumirea fiască din partea sa și a tuturor enoriașilor, pentru frumoasa slujbă oficiată astăzi, declarând că și de acum în colo, în parohia din Lucășeuca se va munci cu dragoste și hărnicie pentru binele și mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.