9:02, vineri, 28 septembrie, 2018

Protopopul de Criuleni și Dubăsari, Prot. mitr. Teodor Pelin, felicitat cu prilejul celebrării celor 45 de ani de la naștere

IMG_0162

Protopopul de Criuleni și Dubăsari, Prot. mitr. Teodor Pelin, aniversează astăzi frumoasa vârstă de 45 de ani. Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, i-a adresat părintelui Teodor un mesaj de felicitare:

Preacucernice părinte Protopop,

Astăzi, când Bunul Dumnezeu V-a învrednicit să ajungeţi la un frumos popas aniversar – 45 ani de viaţă pământească, Vă aducem sincerele noastre felicitări și urări de bine, în speranța că și mai departe veți conduce cu aceiași cumpătare și blândețe protopopiatul încredințat spre păstorire.

Sunteți binecunoscut printre clerici și mireni ca un slujitor destoinic și ca un păstor înțelept, care muncește cu neostenire pentru propășirea Bisericii strămoșești și a poporului drept-măritor.

În această senină zi de toamnă și memorabilă pentru Sfinția Voastră, Vă adresăm alese felicitări şi ne rugăm Mântuitorului Hristos, Dăruitorul cel sfânt al vieții şi al tuturor binefacerilor, să Vă dăruiască în continuare aceeași dragoste şi râvnă sfântă pentru Biserică şi pentru cele sfinte, păstrând cu luare aminte și înmulțind darurile cu care V-a înzestrat Dăruitorul cu prisosință.

Cu gânduri alese și arhierești binecuvântări,

† VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE