Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:16, miercuri, 26 iunie, 2013

Protoiereul mitrofor Manole Brihuneț la 20 de ani de hirotonisire

Pr. E. Brihunet

Protoiereul mitrofor Manole Brihuneț, președintele Departamentului Mitropolitan Arhitectură, Restaurare și Pictură Bisericească, parohul bisericii Sfântul Ierarh Nicolae din satul Mileștii Mici, raionul Ialoveni, a ajuns la cea de-a 20 filă de la hirotonisirea sa. Născut în 1962, satul Zamcioji, raionul Strășeni, a fost hirotonisit preot la 26 iunie 1993 pentru biserica Sfinții Arhangheli Gavriil și Mihail din satul Malcoci, raionul Ialoveni, în februarie 1994 transferat la parohia din satul Mileștii Mici, unde se află și acum în slujirea lui Dumnezeu.

Îi dorim la cei 20 de ani de la hirotonisire sănătate și vigoare, longevitate păstorească, străduință și perseverență în gestionarea bisericii păstorite și a Departamentului Mitropolitan, performanță în cercetarea științifică și realizări fructuoase!

Direcția Mitropolitană