Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:59, marți, 23 aprilie, 2013

Proteste de amploare împotriva căsătoriilor între persoane de acelaşi sex

Mii de persoane au ieşit în stradă duminică după amiază la Paris pentru a protesta, cu două zile înaintea adoptării unui proiect de lege care ar face din Franţa cea de-a 14-a ţară din lume care ar legaliza căsătoriile între persoanele de acelaşi sex, relatează AP şi AFP.

Potrivit AP, marşul urmăreşte malul stâng al Senei şi va culmina cu un miting pe esplanda de la Domul Invalizilor duminică seara, scrie Agerpres.

Poliţiştii au fost amplasaţi în număr mare de-a lungul traseului, în condiţiile în care protestele din ultimele săptămâni s-au soldat cu violenţe. O contra-demonstraţie a celor ce sprijină proiectul de lege a fost organizată pe malul drept al Senei, în Place de la Bastille.

Sondajele de opinie au indicat o majoritate strânsă a francezilor care susţin legalizarea căsătoriilor între persoane de acelaşi sex, însă acest sprijin scade atunci când se pune problema adopţiei sau a conceperii de copii.

www.realitatea.net