18:15, joi, 25 aprilie, 2013

Prot. mitr. Emanuil Brihuneț: 200 de ani de la formarea Eparhiei Chișinăului și Hotinului, protecția patrimoniului bisericesc

IMG_0262

În seara zilei de miercuri 24 aprilie la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM a avut loc citirea Paraclisului Maicii Domnului, după care a urmat tradiționala seara duhovnicească.

Invitatul serii a fost Prot. mitr. Emanuil Brihuneț, președintele Departamentului mitropolitan arhitectură și pictură bisericească; paroh la biserica Sf. Nicolae din s. Mileștii Mici, r. Ialoveni, care a vorbit tinerilor despre importanța conservării patrimoniului bisericesc.

Tinerii au avut posibilitatea să-i adreseze Părintelui Emanuil întrebări legate de Biserică și patrimoniu, la care părintele a răspuns cu dragoste și o deosebită deschidere.

La final părintele Emanuil a  mulțumit tinerilor pentru intereseul manifestat vizavi de problema conservării patrimoniului bisericesc, îndemnându-i să devină fii ascultători ai Bisericii și cetățeni cu dragoste față de trecutul patriei noastre.

Mai jos vă propunem spre vizualizare fotografii și o scurtă înregistrare video de la această întrunire:

Text, Foto, Video: Pr. Mihail Bortă

Sursa: www.tineretulortodox.md