Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 6 septembrie, 2016

Prorectorul USMF ”Nicolae Testemițanu”, Dl Emil Ceban, doctor habilitat, profesor universitar – decorat cu ordin bisericesc

1

Marți, 6 septembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană pe prorectorul USMF ”Nicolae Testemițanu”, Dl Emil Ceban, doctor habilitat, profesor universitar, care astăzi a ajuns la un frumos popas aniversar – 50 de ani din ziua naşterii.

Ierarhul i-a adresat jubiliarului sincere felicitări şi mulţumiri pentru munca jertfelnică pe parcursul ultimelor două decenii în domeniul medicinei. Drept apreciere pentru truda depusă, Dl Emil Ceban a fost decorat de către Mitropolit cu ordinul bisericesc „Sf. Cuv. Paisie Velicicovschi” gr. II. Totodată, Vlădica Vladimir a oferit în dar oaspetelui seturi de literatură religioasă.

La rândul său, Dl Ceban a mulțumit Arhiereului pentru gestul mărinimos și pentru bunăvoința manifestată, declarându-se dispus să muncească și mai departe pentru promovarea valorilor ziditoare ale Bisericii strămoșești.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media