9:12, luni, 4 iunie, 2012

Profanarea unei biserici ortodoxe la Berlin

O biserică ortodoxă aparţinând de Patriarhia Bulgariei a fost spartă de către tâlhari islamişti.

Vandalii au tăiat încuietoarea şi au intrat în biserica închinată Sfântului Împărat întocmai cu Apostolii Boris Mihail (+907), care a creştinat poporul bulgar. Este vorba despre un act de vandalism gratuit şi de răutate, pentru că Biserica a mai fost atacată de trei ori în trei zile.

Răufăcătorii au ars veşmintele sfinte, au furat cărţile liturgice şi o duzină de icoane şi apoi au aruncat alte icoane în cimitirul de lângă biserică. Pe pereţii bisericii au fost desenate moschei islamice şi portretul Ayatollahului Komeiny al Iranului.

Biserica Sfântul Boris se află în cartierul Berlin-Neukölln, populat în majoritate de musulmani. Ea este situată într-un cimitir dezafectat.

Distanţa mare de centru şi situaţia ei izolată au făcut că biserica să fie o ţintă uşoară pentru răufăcători. Costurile daunelor se ridică la 22 000 de euro şi va fi acoperit de guvernul bulgar.

Răufăcătorii, de religie musulmană, au fost arestaţi.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com