Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:23, marți, 24 iulie, 2012

Profanarea Bisericii Sfântul Arhanghel Mihail din Kosovo

Biserica Sfântului Arhanghel Mihail din Stimlje, în Kosovo-Metohia, a fost profanată şi jefuită, a comunicat Episcopia de Raska şi Prizren, din cadrul Bisericii Ortodoxe Sârbe, indicând faptul că este vorba despre unul dintre atacurile majore împotriva unui sanctuar ortodox sârb, în ultimii ani.

Biserica datează de la începutul secolului al 20-lea, şi era în curs de restaurare din 2005, datorită stricăciunilor pe care le-a suferit în 1999 şi 2004. Restaurarea s-a accelerat în 2005, când Biserica a primit finanţare din partea UNESCO (75000 de euro). Însă s-au furat multe materiale de construcţie şi era necesar să se asigure protecţia şi paza clădirii.

Poliţia a arestat 4 albanezi suspectaţi că au profaniat Biserica.

Concluzia comunicatului Bisericii Ortodoxe Sârbe este următoarea: „Nicio societate nu poate spera un viitor mai bun dacă nu abandonează distrugerea patrimoniului religios şi cultural care este fundamentul civilizaţiei europene”.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com