Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:06, vineri, 17 mai, 2013

Primul Episcop alături de cosmonauţi, la întoarcerea pe Pamant

Episcopul Sebastian de Saktinskaya şi Karaganda (Kazahstan) a luat parte la primirea astronauţilor celei de-a 35-a expediţii a Staţiei Spaţiale Internaţionale „35”.
Nava spaţială „Soyuz TMA.07M”, cu trei membri ai echipajului, și anume rusul Roman Romanenko, americanul Thomas Marshburn și canadianul Chris Hadfield a efectuat o aterizare de succes în urma cu două zile, la ora 6:30, în regiunea Kazahstan, la aproximativ 146 kilometri de orașul Jezkazgan.
În ultimul timp, s-a stabilit deja tradiţia că astronauții, înainte de zbor, să meargă la biserică și să primească binecuvântare pentru munca lor în cosmos. Aceasta este pentru prima dată, însă, când un episcop al Bisericii Ortodoxe Ruse participă la recepția cosmonauților care se întorc de pe orbită.
În data de 5 mai 2013, Patriarhul Moscovei, Kirill, a transmis felicitari echipajului de pe Stația Spațială, cu ocazia sărbatorilor de Paști.

www.lacasuriortodoxe.ro